Lokalna kontracepcija je metoda kontracepcije koja podrazumjeva fizičke i mehaničke metode čiji je zadatak da spriječe susret spermatozoida i jajne ćelije u reproduktivnom traktu žene. Ova sredstva uključuju biološke, mehaničke i hemijske metode i djele se u dvije glavne kategorije: muška i ženska lokalna kontraceptivna sredstva.
Muška lokalna sredstva |
Ženska lokalna sredstva |
Kondom
Prekinuti snošaj |
Mehanička intravaginalna sredstva |
Hemijska intravaginalna sredstva |
Dijafragma
Cervikalna kapa
Kondom za žene |
Vaginalni sunđer
Razna spermatocidna sredstva |
|
tabela
Lokalna kontraceptivna sredstva za žene dijele se na intravaginalna mehanička i intravaginalna hemijska sredstva.
Za razliku od hormonske kontracepcije koja nije vezana za odnos, LC je vezana je za seksualni odnos.
Svaka od ovih metoda se koristi za vrijeme odnosa ili se apluikuje neposredno prije odnosa. LC za razliku od hormonske pruza daleko manju zaštitu od neželjene trudnoće.
Neadekvatna upotreba LC kao i sami nedostaci metode, kao što su pucanje ispadanje i promjene položaja u toku odnosa, čine je manje sigurnom.
Prednosti ove metode ogledaju se u prevenciji prenosa seksualno prenosivih bolesti, ne zahtijevjaju nikakve konsultacije ljekara ( u slučaju kondoma za muškarce), obezbjeđuju relativno dobru zaštitu od neželjene trudnoće, jeftina su i lako dostupna svima.
Kondom je mehaničko kontraceptivno sredstvo. U upotrebi su dvije opcije: kondom za muškarce i kondom za žene.
U našoj sredini u najvećem broju slučajeva kondome kupuju žene, ali su to kondomi za muškarce. Ovakvi muški i ženski kondomi sprečavaju prenos seksualno prenosivih bolesti.
Muški kondom je sredstvo napravljeno od specijalne tanke gume (latex). Na tržištu se nude kondomi sa i bez lumbrikanta i spermatocidne presvlake, sa rezervoarom za spermu u vrlo različitim bojama, ima i onih koji svjetle u mraku.
Izbor kondoma je stvar individualnog izbora. Kao navlaka se stavlja preko penisa u erekciji i koristi za vrijeme odnosa.
Kondom je mehaničko kontraceptivno sredstvo koje se najčešće koristi u svijetu. Kondom može da predstavlja određenu prednost kod muškarca sa preranom ejakulacijom, smanjujući senzitivnost prilikom odnosa omogoćavajući produžavanje samog polnog akta.
Sa druge strane korištenjem kondoma povećava se odgovornost i učešće muškarca u planiranju porodice.
Nedostaci kondoma ogledaju se u tome " što skreće pažnju na sebe" smanjujuću užitak za jednog ili oba partnera u toku odnosa, moguće je pucanje u toku odnosa i neophodna je prethodna potpuna erekcija prilikom korištenja.
U situacijama kad se ovaj akcident desi za vrijeme povećane fertilnosti u žene, kao prevencija moguće neželjene trudnoće preporučuje se neka od metoda postkoitalne kontracepcije.
Ženski kondom
Na tržištu postoje tri tipa kondoma za žene: Jedan koji se unosi preko penisa u početku odnosa, drugi pomoću tampona kao aplikatora prije odnosa i treći tip je sličan dijafragmi sa dva prstena, jedan fleksibilniji za grlić, a drugi spolja manje fleksibilan prsten. Ispadanje ili pucanje ovog kondoma javlja se u oko 3% slučajeva.
Dijafragma je mehaničko kontraceptivno sredstvo i prestavlja gumeni uložak izrađen od nešto deblje gume sa debljim feksibilnim prstenom i predstavlja višekratno sredstvo. Postoje tri tipa djafragmi. Prave se u dimenzijama od 50-105mm sa rasponom od 2,5-5mm između jednog i drugog broja. Većina žena koristi broj 60-85mm. Ljekar određuje individualno veličinu dijmeafragme za svaku ženu.
Mehanizam kontraceptivnog djelovanja je sprečavanje kontakta cervikalne sluzi i spermatoida. Dijafragma je višekratno LC sredstvo i uvjek se koristi zajedno sa hemijskim spermatocidnim sredstvima (gel).
Dijafragma se uvodi u vaginu jedan sat prije odnosa i mora biti ostavljena na mjestu sljedećih 6-8 časova nakon odnosa da bi se ispoljilo spermatocidno dejstvo gela.
U slučaju dodatnih odnosa, nevadeći dijafragmu, doda se nova količina spermatocidnog gela.
Nedostatci dijafragme su imerativna potreba za veličinom koja se individualujeno određuje, prilikom namještanja mora dobro da "dihtuje" vaginu, a kod pacijentkinja sa relaksiranom vaginom i onih kod kojih je materica u RVF teško se može namjestiti.
Postoji rizik od razvoja urinarne infekcije zbog čestog namiještanja dijafragme.
Cervikalna kapa i a isti oblik kao i dijafragma, samo se izrađuje u manjoj verziji. Obično se teško namiješta na grlić pa često ostaje dovoljno prostora za prolaz spermatozoida. Kad se namjesti nosi se 24 sata, a može se koristiti i dva do tri dana, bez ponovnog namiještanja.
Speratocidna sredstva su hemijska sredstva koja djeluju, sa jedne strane tako što izazivaju imobilizaciju spermatozoida, odmah poslje ejakulacije ili ih ubijaju, a sa druge strane predstavljaju mehaničku prepreku spermatozoida prema cerviksu. Izradjuju se u formi :
- supozitorija
- krema
- aerosola
- želea
- pasti
- tableta
- filmova
Nedostaci spermatocidnih sredstava su mala sigurnost, skreću pažnju na svoje prisudstvo i moguće alegerijske reakcije.
Vaginalni kontraceptvni sunđer izrađuju se od poluretanske mase koja je impregnirana spermatnocidnim sretstvom, kontraceptivni učinak se ostvaruje otpuštanjem spermatocidnog sredstva, a neosnovu mehaničke prepreke i absorcije spermatozoida. Prilikom upotrebe prvo se sunđer potopi u vodu, iscjedi, pa se unese u vaginu pola sata prije odnosa. Ostavlja se na mjestu 6 časaova nakon odnosa. Obezbjeđuje zaštitu u toku 24 sata pri jednom unošenju a ne bi ga trebalo koristiti za vrjeme menstruacije.
Nedostaci ovog sredstva su neprihvatljivi visok procenat neželjenih tridnoća 5-8%, pojava toksičnih i alergiskih reakcija što je dovelo do gubitka entuzijazma za korištenje kod pacijenata.
|