Četrnesta nedelja trudnoće
Beba se u ovoj NG elastičnije pomjera - sada čak i piški. Sada ima i vise plodove vode, koja se svaka tri sata iznova stvara. Zna se da se plodova voda sastoji dijelom i od bebine mokraće, ali tačan sastav još uvijek nije sasvim poznat. Plodovu vodu proizvode bubrezi i pluća ploda, naročito od XVIII nedelje. Sastoji se uglavnom od vode, bjelančevina, šećera, natrijuma i kalijuma, antibakterijskih elemenata i do početka porođaja je sterilna. U njoj se nalaze još i ćelije ploda (uglavnom ćelije kože).
Beba pliva u plodovoj vodi i time se amortizuju svi pokreti majke, a ona i ispunjava disajne puteve bebe prije rođenja. Ostali organi: jetra, bubrezi i slezina se i dalje razvijaju. Pojavljuju se lanugo dlačice – tanke dlačice koje rastu po cijelom bebinom tijelu, a vjeruje se da imaju funkciju grijanja bebe. Zajedno s lanugo dlačicama pojavljuju se i obrve, za sada vrlo nejasno, čak niče i po koja vlas na glavi.
Vaša beba u ovoj nedelji velika je oko 80 milimetara.
Petnesta nedelja trudnoće
U ovoj NG često beba je duga od 10 – 12 cm, a teška od 80 – 100 gr. Takođe, odnos između glave i ostatka tijela i dalje se normalizuje. Sva četiri ekstremiteta imaju potpuno funkcionalne zglobove. Vaša se beba neprestano pokreće ali Vi to još uvijek najvjerovatnije ne osjećate.
Brinite se o higijeni Vaših usta – jer vam desni mogu biti crvene i natečene u ovom periodu. Često četkajte, nježno upotrebljavajte konac za zube i što je još pametnije, zakažite pregled kod Vašeg stomatologa (ukoliko još to niste napravili).
Šesnsnesta nedelja trudnoće
Vaša beba je sada duga 14 - 16 cm, a teška oko 90 gr. Razvijaju se mišići i kosti (napreduje odlaganje kalcija u kostima). Naročito napreduje razvoj finije muskulature lica, tako da Vaša beba sada može žmirkati, otvarati usta ili se mrštiti i uspraviti glavu. Nastavlja se intenzivni razvoj polnih žlijezda: ukoliko se radi o ženskoj bebi, jajnici bebe sada sadrže oko 5 miliona jajnih ćelija. Ovaj broj će još neko vrijeme rasti, a potom nastupa njihovo atrezija (urođeni nedostatak normalnih tjelesnih otvora i kanala), tako da se djevojčica rađa sa samo nekih 2 miliona jajnih ćelija. Počinje razvoj pluća. Glava je krajem 16. nedelje relativno mala u odnosu na tijelo. Donji ekstremiteti se izdužuju. Cirkulacija bebe postaje funkcionalna – pupčana vrpca raste i zadebljava se. Razvile su se male koščice u bebinim ušima. Razvija se sluh – prvo čulo koje imamo kod fetusa (bebe). Beba prvo čuje otkucaje srca svoje majke i to se dešava u ovoj nedelji.
Sedamnesta nedelja trudnoće
Ove nedelje bi mogli po prvi put osjetiti udaranje Vaše bebe, ali nemojte brinuti ako udaranje ne osjetite još idućih par mjeseci! To naravno ne znači da se Vaša beba ne kreće!
Nastavlja se rast Vaše materice, čije se dno sada nalazi negdje oko sredine između stidne kosti i pupka. Slijedi daljnje povećanje dojki, a moguća je i pojava strija - vrlo finih crvenih ili smeđih prugica na koži, usljed rastezanja kože. Nakon poroda prugice će postepeno izblijediti i dobiti bjelkasti ili srebrnkasti sjaj. Ovo je pravo vrijeme da počnete koristiti neku od krema protiv strija.
Bebin kostur se otvrdnjava, transformiše se iz gumenih hrskavica prema čvrstim kostima. Vaša beba u ovoj nedelji (duga je 21 centimetar, a teška je 140 gr.) počinje sa stvaranjem i odlaganjem smeđeg masnog tkiva (posebna vrsta masnog tkiva vrlo važna u proizvodnji toplote). Počinju se stvarati i jedinstvene šare (otisci) na prstićima Vaše bebe.
|